Kişisel Veri Koruma Günü Kutlu Olsun

1 Eylül 2018 tarihli ve 30522 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan MEB Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinde yapılan düzenleme ile okullarda Kişisel Verileri Koruma Kulübü kurulması ve 7 Nisan gününün Kişisel Verileri Koruma Günü olarak kutlanması kararlaştırılmıştı.

Bulunduğumuz “dijital çağ”da kişisel verilerin korunması ve mahremiyet bilincinin çocuklarımıza ilkokuldan başlayarak kazandırılması adına çok önemli bir adım atıldı. Bu özel günde tüm elektronik cihaz ve uygulamalarımızda mahremiyet/gizlilik ayarlarınızı tekrar gözden geçirmeniz dileğiyle 7 Nisan Kişisel Verileri Koruma Günü kutlu olsun.

Mahremiyet.org

Son eklenen Makaleler

E-postalarınızı nasıl şifrelersiniz?

E-postaları şifrelerken, yalnızca hassas bilgilere sahip olanları değil, hepsini şifrelemek önemlidir. E-postalarınızdan yalnızca bir kısmını şifrelemişseniz, bu hacker için kırmızı bayrak anlamına gelir ve gelen kutunuzu daha az güvenli hale getirebilir.

Bir e-posta, bir şirkete nasıl 56 milyon dolara mal olur?

Boeing ve Airbus'a parça tedariki yapan Avusturya merkezli bir havacılık şirketi olan FACC'nin finans departmanındaki birisini kandıran hacker, yaptığı sosyal mühendislik saldırısı ile şirketin CEO'sunun e-posta hesabından mükemmel inandırıcı bir e-posta hazırlayarak, ilgili finans departmanındaki kişiden kendi hesabına 56 milyon transfer etmesini sağladı.

Çalınan kişisel verileriniz karanlık ağa nasıl gönderiliyor ve hackerlar bu bilgilerle neler yapabilir?

Halihazırda kullanılan yaklaşık 6.5 milyar hesap karanlık ağda zaten satıldı veya sızdırıldı.

Myanmar Katliamında Sosyal Medyanın Rolü

BM insan hakları özel raportörü Yanghee Lee tarafından hazırlanarak İnsan Hakları Konseyi'ne sunulan raporda, RohingyaMya Müslümanlarına yönelik yapılan soykırımlarda nefret, düşmanlık ve ayrımcılığa teşvik etme konusunda endişeler dile getirilmiş ve sosyal medyanın Myanmar katliamındaki rolü ortaya konulmuştur.